Pinterest Hakkında Merak Ettikleriniz [infografik]

Son birkaç haftanın en hızlı yükselen online platformu “Pinterest”, başta dijital medya ile ilgilenen kesim olmak üzere değişik sektörlerden herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Adını bir panoya not iliştirmek olarak tanımlayabileceğimiz “pin” ve ilgi alanı anlamına gelen “interest“ kelimelerinin birleşmesinden alan bu platform sevdiğiniz kitaplardan yada filmlerden tutun da, ilginç fotoğrafları, beğendiğiniz karikatürleri, bir tasarımcı yada mimarsanız portfolyonuzu, hesabınız bir marka adınaysa ürünlerinizi paylaşmanıza kadar çok farklı amaçlar için kullanılabiliyor.

Yönlendirilmiş trafikte Pinterest, Google+, YouTube ve LinkedIn gibi köklü siteleri geçmiş durumda. Pinterest, dalga dalga büyümeye devam ederken Modea, yaklaşık 11 milyon üyeye sahip olan sosyal ağın kullanıcı yapısını inceleyen bir infografik yayınladı.

Sosyal ağların günlük ziyaretçi sayısı en çok merak edilen verilerin başında geliyor. Pinterest hakkında hazırlanan infografikte bu bilgiye ayrıntılarıyla yer veriliyor. Sosyal ağın günlük ziyaretçi sayısı günlük 1,36 milyona ulaşmış durumda. Sitenin tekil ziyaretçi sayısıysa yüzde 2 binin üzerinde artmış görünüyor. 2011 Aralık ayına göre Pinterest, oldukça mesafe kaydetmiş görünüyor. Çünkü 2011 Aralık ayında 7,5 milyon tekil ziyaretçisi bulunan Pinterest’in Ocak 2012 itibariyle bu rakam 11,7 milyona ulaşmış durumda.

İnfografiğin en çok ilgi çeken bölümlerinden biri Pinterest’te ortalama sayfa görüntülenme süresi. Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara bu kategoride fark atan site, 15,8 dakikayla ikinci sırada yer alıyor. Birinci sıradaysa 16,4 dakika ortalamasıyla YouTube bulunuyor.

Sitenin yaş ortalamasını bakıldığındaysa 25-34 yaş arası kullanıcılar, Pinterest’i daha çok kullanıyor. Genç nüfus diyebileceğimiz 18-24 yaş aralığıysa siteyi en çok kullanan ikinci grup. Bu grubun oranıysa yüzde 17,8.

Pinterest’in demografik özellikleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak için aşağıdaki infografiği inceleyebilirsiniz.

 Kaynak: webrazzi